Новини - КНП КОР "КИЇВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ФТИЗІАТРИЧНИЙ ЦЕНТР"

КИЇВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ
ФТИЗІАТРИЧНИЙ
ЦЕНТР
Перейти к контенту

Новини


День вишиванки – не офіційне й відносно молоде, проте дуже улюблене народне свято. Цього дня заведено одягати національне вбрання, куди б не довелося йти – на роботу, на зустріч із друзями чи деінде. Традиційно День вишиванки відзначають щороку в третій четвер травня. Таким чином, у 2020 році це свято відзначатимемо 21 травня.
Колектив закладу підтримує молоду традицію, та вітає всіх українців з Днем вишиванки.  Пам'ятаємо про своє коріння, про те, звідки всі ми прийшли. Національна пам'ять надзвичайно важлива, і тільки ми з вами можемо її зберегти та передати нащадкам. Нехай ваше життя буде барвистим, як цей чудовий день!
_____________________________________________________________________________________________________
За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я з 1993 року 24 березня відзначається  Всесвітній день боротьби з захворюванням на туберкульоз.
    Колектив та пацієнти закладу організували флешмоб "Борімося - Поборемо! Час настав". Закликали до солідарності і наполегливості у бороті з цими двома захворюваннями, що мають однакові шлязи передачі: туберкульоз та COVID19. Люди з ТБ як ніхто розуміють стан ізоляції, побоювання, дикримінацію та стигму у ставленні до тих, хто інфікувався COVID19.
    Ми свідомі того, що люди з ТБ найбільш вразливі до COVID19, то ж наш першочерговий обов'язок захистити їх. Лише спільними зусиллями ми подолаємо ці хвороби.

________________________________________________________________________________________________
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16 березня 2020 р. № 215 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» та відповідного розпорядження КОДА від 17.03.2020 № 149 щодо тимчасового припинення проведення планових заходів з госпіталізації та планових операцій, крім термінових та невідкладних, у закладі обмежено прийом пацієнтів на консультування у поліклініці, та призупинено ПЛАНОВУ госпітацізацію хворих.
Надання консультативних послуг здійснюється у режимі он-лайн за адресою: knp_kor_kofc_reestratura@ukr.net (зав. поліклінікою Поліновська Л.В. тел./скайп: 096 222 5857).
________________________________________________________________________________________________
    Відповідно до плану організаційних заходів ДОЗ КОДА  на травень  2019 року та доручення ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» 23 травня 2019 року в м. Києві (конференц-зал КЗ КОР «Київська обласна лікарня №2», провулок Нестерівський, 13/19) відбувся семінар-тренінг для керівників ЗОЗ з питань впровадження молекулярно-генетичних методів дослідження на туберкульоз (Gene Xpert) на первинному та вторинному рівні надання медичної  допомоги. До участі запрошені керівники всіх медичних закладів первинного та вторинного рівнів надання медичної допомоги та завідуючі клініко-діагностичних лабораторій ЗОЗ.
 
 
    Мета семінару-тренінгу: обговорення практичних питань з організації виявлення та обстеження осіб з підозрою на туберкульоз за допомогою швидких молекулярно-генетичних методів дослідження (Gene Xpert) у медичних закладах різних рівнів надання допомоги в Київський області у зв’язку з отриманням та встановленням системи Gene-Xpert у клініко-діагностичних лабораторій 4 ЗОЗ (м. Біла Церква, Васильківський, Бориспільський та Вишгородський райони).
    Поставленні завдання досягалися шляхом висвітлення та обговорення  питань у наступних доповідях:    
Стан організації надання медичної допомоги пацієнтам з туберкульозом:   прогалини та перспективи
  Варченко Юрій Анатолійович- головний фахівець з профілактики та   нагляду за туберкульозом ЦГЗ МОЗ України
         Сучасні виклики, епідеміологічна ситуація з туберкульозу в Київській   області
  Шурипа Василь Петрович – головний позаштатний фтизіатр ДОЗ КОДА
         Діяльність лабораторної служби з діагностики туберкульозу.
  Сучасні підходи до діагностики ТБ
  Кампос Наталя Луісівна - спеціаліст з лабораторної діагностики   туберкульозу ЦГЗ МОЗ України
         Переваги та впровадження молекулярно-генетичного   дослідження з використанням системи Gene-Xpert на первинному та вторинному   рівні. Алгоритм діагностики ТБ з використанням системи Gene-Xpert.
  Кампос Наталя Луісівна - спеціаліст з лабораторної діагностики   туберкульозу ЦГЗ МОЗ України
            Організація доставки мокротиння для МГМД – запорука успіху у   досягненні цілі сталого розвитку №3 у частині подолання до 2030 року епідемії   туберкульозу.
  Зміни до клінічних маршрутів пацієнтів, враховуючи   молекулярно-генетичні методи діагностики ТБ на первинному рівні надання   медичної допомоги хворим на ТБ
  Сакальська Ольга Петрівна - заступник головного лікаря з диспансерної   роботи КЗ КОР «КОПТД»
            Перші кроки до впровадження молекулярно-генетичних методів діагностики ТБ на   первинному та вторинному рівнях надання медичної допомоги хворим на ТБ
  Дідич Тетяна Володимирівна          - головний лікар КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня № 3»
  Особливо бурхливу дискусію викликали питання організації доставки мокротиння із ЗОЗ ПМД до лабораторій, де встановлено системи молекулярно-генетичних методів діагностики туберкульозу, насамперед компенсація транспортних витрат. Це мають бути державні кошти чи кошти місцевих бюджетів???  
   Які ж рекомендовані ВООЗ принципи лабораторної діагностики туберкульозу?
 
   Лабораторна діагностика туберкульозу повинна починатися з відповідних процедур клінічного огляду для виявлення осіб з клінічною підозрою на туберкульоз
 
    Специфічна лабораторна політика та алгоритми діагностики повинні бути доступними на рівні країни з огляду на місцеву епідеміологічну ситуацію; обмежені ресурси можливо не зможуть негайно забезпечити всі необхідні вдосконалення, однак обмеження ресурсів не повинно впливати на рекомендації, а лише на те, з якою швидкістю ці рекомендації будуть запроваджуватися.
 
    Швидкі діагностичні тести, схвалені ВООЗ, повинні бути ключем до діагностування всіх можливих випадків туберкульозу. Країни мають визнати пріоритет використання рекомендованих швидких молекулярних тестів на противагу звичайних мікроскопії, культури або тестів на чутливість до ліків, як початкових діагностичних тестів для дорослих та дітей, у яких підозрюється наявність туберкульозу легенів та/або туберкульозу, який асоціюється з ВІЛ та / або туберкульозного менінгіту. Це забезпечить ранню та точну діагностики. Звичайна мікроскопія повинна використовуватися як початковий діагностичний тест лише в тих лабораторіях, в яких немає в наявності швидких молекулярних тестів і за відсутності систем своєчасного транспортування зразка до закладів, в якій ці методи доступні.
 
    У місцях, де існує високий рівень ризику передачі туберкульозу та/або МР ТБ, таких як в'язниці країн колишнього Радянського Союзу, запровадження використання методу ПЛР мокротиння (GeneXpert MTB / RIF) як щорічного скринінгу виявилося найефективнішим інструментом зниження рівня туберкульозу та МР ТБ у порівнянні з більш традиційними втручаннями.
 
  У випадку розбіжностей між результатами звичайних та молекулярних аналізів, рекомендується повторювати відповідні тести на тому ж або іншому зразку від одного пацієнта, щоб виключити технічні помилки. Якщо існує невідповідність між результатами мікроскопії та молекулярними тестами, лабораторія повинна повідомити клініцисту результат молекулярного тесту, а не мікроскопії через високу чутливість та специфічність молекулярних тестів порівняно з мікроскопією.
 
   Швидкі діагностичні тести, схвалені ВООЗ, повинні стати основним видом діагностики всіх можливих випадків захворювання на туберкульоз
 
    Якщо культура показує позитивний результат після того, як початкові молекулярні і мікроскопічні тести були негативними, слід також повідомити про позитивний результат культури (оскільки це відображає частку зразків, для яких культура залишається найбільш чутливим тестом).
 
       Передумови створення надійної лабораторної мережі
 
Країни повинні мати достатнє фінансування і належно підготовлені для лабораторної роботи людські ресурси, а також план технічного обслуговування та розвитку.
 
Лабораторії повинні мати відповідну інфраструктуру, заходи з біобезпеки, обладнання та гарантію регулярного технічного обслуговування обладнання. Лабораторні матеріали повинні бути добре впорядковані, а лабораторні дані повинні бути правильно оформлені, та зберігатися, бажано, у електронному вигляді. В ідеалі, лабораторія повинна мати чітку та окрему бюджетну лінію у бюджеті програми/лікарні. Необхідно добре описати засоби транспортування та передачі зразків у лабораторній мережі з чітким механізмом транспортування. Зразки хворого, що зберігаються у відповідних захищених контейнерах, і з метою уникнення затримок з їх доставкою, можуть транспортуватися за допомогою більшості медичних транспортних засобів; якість зразків, які доставляються слід ретельно контролювати. Необхідно встановити належне управління і контроль якості лабораторій відповідно до рекомендацій ВООЗ.
 
    Лабораторне дослідження клінічного зразка повинно визначатися відповідно категорії пацієнта (новий, рецидив або той, хто вже отримував лікування), метою аналізу (для діагностики або успішного лікування) та оцінки ризику пацієнта (ВІЛ або ризик МР ТБ, наприклад). Ця інформація повинна бути відображена у лабораторному інформаційному бланку разом із лабораторними тестами для забезпечення найбільш доцільної, ефективної та економічно виправданої лабораторної роботи, а також для полегшення інтерпретації результатів - у випадку неоднозначних результатів - і спілкування між клінічними лікарями та працівниками лабораторії. Часті повторення ТМЧ зазвичай не потрібне, і, як правило не допомагає. Як тільки було виявлено, що пацієнт має МР ТБ, наприклад, повторне тестування на ізоніазид та рифампіцин не буде доцільним.
 
 
   Оновлені рекомендації щодо біобезпеки були опубліковані ВООЗ у 2012 році. Поточні рекомендації базуються на оцінці ризиків, пов'язаних з різними технічними процедурами, що проводяться в різних типах лабораторій ТБ. Рекомендується, щоб культура та тест на чутливість до ліків проводилися тільки в регіональних та центральних референтних лабораторіях, оскільки вони мають відповідні стандарти біобезпеки.
 
  Аналогічно, слід застосовувати лінійний зонд-аналіз (LPA) на рівні регіональних та центральних реферес  лабораторій через його складність та необхідну інфраструктуру
 
 
     Використовуючи рекомендовані ВООЗ, швидкі молекулярні методики для початкової діагностики туберкульозу та МР ТБ на рівні району чи дільниці, високо специфічний діагноз туберкульозу може бути поставлений на більш низькому рівні системи охорони здоров'я. Це допоможе зменшити діагностичну затримку, застосувати найбільш відповідні заходи боротьби з інфекцією та одночасно розпочинати амбулаторне лікування захворювання на туберкульоз.
_________________________________________________________________________________________________
24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом
 
Настав час зупинити туберкульоз!
 
    Під таким гаслом проходить цьогорічний Всесвітній день та місячник боротьби з туберкульозом, що  розпочинається  24 березня. Метою місячника  є  привернення уваги місцевих органів виконавчої влади, громадськості, населення до проблем боротьби з туберкульозом, розповісти про профілактику та ризики захворювання, основні симптоми, шляхи передачі, зруйнувати міфи про туберкульоз та  знизити рівень стигми в суспільстві.
 
     Питання боротьби з туберкульозом залишається актуальним та є питанням національної безпеки країни. Сьогодні перед країною та кожним регіоном поставлені амбітні цілі: до 2020 року знизити захворюваність туберкульозом на 25% , а смертність від нього на 35%. Як же цього досягти?
І  дійсно час настав кожному на своєму рівні включитися у боротьбу з туберкульозом! Простому громадянину – вести здоровий спосіб життя, місцевій владі – організація та підтримка заходів з протидії туберкульозу, бізнесу – партнерство з громадою у подоланні туберкульозу, а всім разом сьогодні – підтримати тих людей, що захворіли на туберкульоз, подолати стигму і дискримінацію щодо них.
Особливості епідпроцесу при туберкульозі обумовлюють шляхи боротьби з цією хворобою – це своєчасне виявлення та ефективне лікування хворих на туберкульоз. І на сьогодні це зробити легко, адже у нас є такі методи діагностики, коли діагноз туберкульозу можна підтвердити чи спростувати протягом 2 годин, і є у нас нові лікарські препарати, які здатні вилікувати туберкульоз, збудник якого стійкий до більшості протитуберкульозних препаратів. І сьогодні кожен несе відповідальність і немає виправдання нікому за високі показники захворюваності та смертності від туберкульозу у 2018 році у Київській області – 74 та 10 на 100 тис. населення відповідно, що в абсолютних числах складає 1300 захворілих  та 170 померлих (разом з поєднаною патологією – 250 померлих).
Як же правильно організувати лікувальний процес для хворого, враховуючи досить тривалі терміни лікування  - від 6 до 20 місяців (в залежності від чутливості збудника туберкульозу до протитуберкульозних препаратів)?
Лікуватися можна в умовах стаціонару та в домашніх умовах – амбулаторно. Якому ж виду лікування віддати перевагу? До сьогодні перевага віддавалася стаціонарному лікуванню. Однак, сучасний міжнародний досвід боротьби з епідемією туберкульозу вважає  найбільш ефективним кроком створення сталої системи доступу хворих на туберкульоз до медичного обслуговування на амбулаторному етапі. Основною метою амбулаторної моделі ведення хворих на туберкульоз є запобігання формування та розповсюдження лікарської стійкості мікобактерії туберкульозу за рахунок зниження ризику внутрішньолікарняного зараження і посилення контролю за прийомом протитуберкульозних препаратів. Істотною перевагою амбулаторної моделі є максимальне наближення медичної допомоги до місця проживання хворого. В результаті цього значною мірою мінімізуються несприятливі соціальні і матеріальні збитки від туберкульозу для вразливих верств населення. Як кажуть «вдома і стіни лікують».
       Якщо на чаші терезів поставити переваги та недоліки кожного виду меддопомоги, то переваги амбулаторного етапу лікування значно потягнуть вниз. Це, насамперед, економічна ефективність (перебування хворого у стаціонарі у десятки разів дорожче обходиться державі). Але ми повинні перш за все думати про хворого. Лікування амбулаторно - це перебування хворого в соціумі, продовження хворим звичайного способу життя; це захист хворого від повторного інфікування збудником туберкульозу з іншим профілем резистентності. Звичайно, хворий, який виділяє збудник туберкульозу в навколишнє середовище, та хворий, хвороба у якого протікає тяжко, мають пройти стаціонарний етап лікування на період до припинення бактеріовиділення та стабілізації стану здоров’я. Зазвичай цей процес триває  від 1 до 2 місяців, після чого хворий передається під нагляд районного фтизіатра та сімейного лікаря за місцем проживання. Це забезпечує пацієнт-орієнтований підхід у проведенні лікування з максимальним наближенням послуг до пацієнта:
       надання не лише медичної допомоги, а й інші заходи, які дозволяють утримати пацієнта на лікуванні;
       робота по забезпеченню хворих психосоціальною підтримкою на підставі індивідуальних потреб;
       взаємоповага між хворим і медпрацівником;
       контроль протитуберкульозної служби за проведенням лікування.
На сьогодні в області є унікальна можливість надати кожному хворому на хіміорезтистентний туберкульоз якісні медико-соціальні послуги на амбулаторному етапі за підтримки благодійних міжнародних організацій. Необхідна лише активність  районних фтизіатрів та добросовісне виконання обов’язків  медпрацівника, куратора у рамках згаданої допомоги.
Треба пам’ятати про соціальне обличчя епідемії туберкульозу та необхідність об’єднання зусиль медичних, соціальних служб та громадянського суспільства задля подолання епідемії. Органи виконавчої влади та місцевого самоврядування мають можливість допомогти у подоланні епідемії туберкульозу шляхом затвердження та фінансування програм по боротьбі з туберкульозом та запровадження соціального замовлення на надання послуг хворим на туберкульоз за рахунок коштів місцевого бюджету із залученням медичних, соціальних працівників та представників інститутів громадянського суспільства (визначається постановою Кабінету Міністрів України  від 29.04.2013 № 324).
Уявлення про профілактику туберкульозу тісно пов’язане з поняттям епідемічного процесу при туберкульозі. Профілактика поширення туберкульозу включає низку компонентів, що мають різну значимість і потребують вирішення на різних рівнях. До них належать: раннє і повне виявлення туберкульозу, правильне лікування, своєчасне обстеження контактних осіб, а також застосування заходів інфекційного контролю, тобто комплексу заходів запобігання поширенню туберкульозу в медичних закладах і місцях тривалого перебування людей. Не меншу роль відіграють так звані специфічні методи профілактики — вакцино- і хіміопрофілактика
На сьогодні проводиться одноразова вакцинацію новонароджених у якомога більш стислі терміни після народження. Доведено, що вакцина БЦЖ не запобігає інфікуванню туберкульозом, тобто виникненню латентної туберкульозної інфекції, яка у будь-який момент подальшого життя (особливо за умови дії чинників ризику) може призвести до розвитку активного туберкульозу. За даними мета-аналізу, проведеного у 2012 році, вакцинація на 50% знижує ризик захворювання. Проте найбільш ефективною вакцинація БЦЖ виявилася стосовно розвитку генералізованих, ускладнених форм туберкульозу в дітей молодшого віку, які є найбільш схильними до несприятливого перебігу захворювання.
Загальні рекомендації щодо профілактики туберкульозу дуже прості – це здоровий спосіб життя та своєчасне звернення до лікаря при виникненні симптомів, що не виключають туберкульоз (тривалий кашель, підвищення температури тіла, слабкість, пітливість, особливо вночі).
Бережіть себе!
____________________________________________________________________________________________________________________                           
«Організація виявлення, обстеження, спостереження та лікування осіб з контакту з хворим на туберкульоз в рамках реалізації проекту «Challenge TB» - така тема засідання круглого стола, що відбувся 15 лютого 2019 у м. Києві за участі представників фтизіатричної служби, закладів первинної медичної допомоги, епідеміологів лабораторних центрів Київської області

Мета круглого столу: обговорення роботи з організації виявлення, обстеження, спостереження та лікування осіб з контакту з хворими на туберкульоз у медичних закладах різних рівнів надання допомоги в Київський області за результатами моніторингових візитів.
Завдання:
·        Обговорити результати роботи з виявлення та відстеження контактних осіб з хворими на ТБ в Київський області.
·        Підходи до діагностики та профілактичного лікування латентної туберкульозної інфекції (ЛТІ).
·        Розподіл ролей персоналу, роль епідеміологів та фахівців первинної ланки надання медичної допомоги у виявлені та відстеженні  контактних з хворими на туберкульоз.
·        Виклики, що обумовлюють необхідність активації роботи з контактними на сучасному рівні.
·        Обговорення заходів, що були розроблені та запроваджені в проектних областях.
Це вперше за останні роки відбулося засідання за участі всіх зацікавлених сторін, які мають спільно працювати у напрямку виявлення, обстеження, спостереження та лікування осіб з контакту з хворими на туберкульоз задля попередження поширенню туберкульозу з метою досягнення цілі сталого розвитку № 3 «Забезпечення здорового способу життя та сприяння благополуччю для всіх у будь-якому віці» у частині подолання до 2030 року епідемії туберкульозу. Адже питання систематичного скринінгу осіб, які перебували в контакті з хворими, і груп високого ризику  є одним з напрямків «Плану дій по боротьбі з туберкульозом для Європейського регіону ВООЗ на 2016-2020 рр..».
Ця зустріч стала можливою завдяки технічній допомозі проекту «Challenge TB» в Київській області, тож і з основною доповіддю на засіданні виступила   координатор проекту Challenge TB, РАТН Тамара Іваненко, яка висвітлила питання щодо ролі проекту «Challenge TB» в організації виявлення, обстеження, спостереження осіб, які мали  контакт з хворими на туберкульоз. В доповіді наведено аналіз існуючої нормативно- правової бази в зазначеному напрямку та представлено напрацьований Алгоритм виявлення, обстеження та спостереження за особами, які мали  контакт з хворими на туберкульоз (далі - Алгоритм), що визначає основні кроки для виявлення та обстеження контактів з хворими на туберкульоз. Основні кроки стосуються організації відстеження контактних (ВК) в усіх осередках інфекції, у тому числі в домогосподарствах, на робочих місцях, у школах або інших установах. Алгоритм може стати вагомим допоміжним інструментом для районних фахівців при організації роботи у вогнищах туберкульозної інфекції.

Важливим моментом при організації роботи у вогнищах туберкульозної інфекції є об’єднання зусиль всіх зацікавлених сторін та координація заходів. І важлива роль у цьому відводиться ДОЗ КОДА, представником якого на заході був головний епідеміолог Мартинчук С.Т., який запевнив присутніх у лідерській ролі ДОЗ у цьому напрямку.
 
Про роботу в осередках  туберкульозу та про роль та задачі відділів лабораторних досліджень ДУ «Київський обласний центр МОЗ України» говорив Майборода В.В., заступник директора ДУ «Київський обласний лабораторний центр МОЗ України». Він також зробив висновки , що:
 -          заходи з протидії туберкульозу потребують комплексного підходу, активного втручання і  підтримки з боку органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, причетних служб і відомств, ІГС;
 -         робота в осередках туберкульозу, у тому числі організація виявлення, обстеження, спостереження та лікування контактних осіб з хворим на туберкульоз потребує спільних зусиль фтизіатричної служби, лікарів-епідеміологів лабораторних Центрів, фахівців лікувальної мережі (ЦПМСД).
 Сакальська О.П., заступник головного лікаря КЗ КОР «КОПТД», зупинилася на шляхах впровадження нових підходів у роботі з контактними в осередках туберкульозу в Київський області та роль проекту «Challenge TB».
 Вона відмітила що ця робота розпочалася з Фастівського району, району де реєструється висока захворюваність, у т.ч. і серед контактних.
Представники зацікавлених сторін Фастівського району  Бондарчук Т.Р., завідувач протитуберкульозним відділенням КНП ФРР «Фастівська центральна районна лікарня» та Курліковська Т.М., заступник головного лікаря КНП ФМР «Фастівський міський ЦПМСД» поділилися досвідом використання Алгоритму при роботі в осередках туберкульозу та назвали основні перепони задля якісного спостереження за контактними.
З цікавістю присутні слухали виступи  координаторів проекту Challenge TB, РАТН Жеребко Н.М. та Павлової О.В., які розповіли про лабораторні методи, що можуть бути використані для обстеження осіб, що мали контакт з хворим на ТБ та загальні підходи і практичне впровадження профілактичного лікування латентного туберкульозу у дітей і дорослих.
Коли ж показано ретельне обстеження контактних?
Для всіх випадків, коли індекс випадок є бактеріовиділювачем з легеневим ТБ, а також:
-          для всіх Риф ТБ пацієнтів (підтверджених та з підозрою):
-         для  всіх ВІЛ позитивних пацієнтів;
-         для дітей менше 5 років у випадку відсутності на момент виявлення джерела захворювання.
Консультанти РАТН Дараган Г.М. та Райхерт І.П. донесли до присутніх  інформацію про оновлені міжнародні рекомендації стосовно дослідження контактних осіб хворого на туберкульоз та про інфекційний контроль за туберкульозом і його організацію в осередках ТБ інфекції.
Тож і розійшлися учасники круглого столу з переконанням важливості відстеження контактних в осередках туберкульозу та необхідності розробки нормативних документів на рівні області, району  з метою забезпечення координації заходів та покращення роботи з ВК.
Підсумки роботи фтизіатричної служби Київської області у 2017 році були обговорені  15.03.2018 року  на   нараді лікарів-фтизіатрів Київської області  (за підтримки організації РАТН  у рамках реалізації Проекту «Challenge TB» («Виклик туберкульозу») у Київській області)

 
Організація виявлення, обстеження, спостереження та лікування осіб з контакту з хворим на туберкульоз» в рамках реалізації Проекту «Challenge TB» -
під такою назвою 20 вересня 2018 року у м. Києві пройшов круглий стіл за підтримки організації РАТН для лікарів-фтизіатрів, лікарів з надання ПМД, фахівців лабораторних центрів Миколаївської, Полтавської, Харківської, Львівської та Київської областей. У зазначеному заході взяли участь фахівці ДУ «Центр громадського здоров'я МОЗ України», представники ІГС.
 
            Мета круглого столу - обговорити досягнення та прогалини з організації виявлення, обстеження, спостереження та лікування осіб з контакту з хворим на туберкульоз у медичних закладах різних рівнів надання допомоги.
 
          Основна ціль роботи у вогнищах бацилярного туберкульозу - виявлення хворих на туберкульоз (тобто невідомих раніше випадків захворювання), проведення профілактичної терапії серед людей, що мають високий ризик зараження збудником туберкульозу (в тому числі дітей у віці до 5 років без симптомів захворювання, що знаходяться в тісному контакті з хворим та ВІЛ-інфікованих).
 
             За даними ВООЗ  у 2017 році в Україні недовиявлено 23,9% випадків захворювання на туберкульоз (і найбільше серед контактних), що є сприятливим для подальшого його поширення серед населення!
 
Яка ж ціна недовиявлення?
 
           Лише за останній місяць у Київській області   зареєстровано 2 випадки туберкульозу серед підлітків, які були у тісному контакті з хворими на туберкульоз. Однак вони обстежені не як контактні, а як особи, що вступали до навчальних закладів. А як би вони були вчасно обстежені як контактні особи, захворюванню можна було б запобігти. Цей сумний приклад підтверджує важливість своєчасності максимального виявлення та обстеження контактних. І лікар-фтизіатр має бути організатором у проведенні цієї роботи із залученням фахівців ПМД (відповідно до наказу МОЗ України від 19.03.2018 № 504 «Про затвердження порядку первинної медичної допомоги») та лабораторних центрів.
 
Проблемні питання
 
•1. Відсутність чітких сучасних алгоритмів щодо виявлення осіб, що перебували в контакті з хворими на туберкульоз;
 
•2. Співвідношення зареєстрованих випадків ТБ до кількості контактних осіб приблизно 1:1;
 
•3. Низька прихильність медичного персоналу щодо проведення заходів з виявлення контактних по ТБ;
 
•4. Необхідність зміни підходів щодо обліку контактних осіб;
 
•5. Забезпечення хіміопрофілактикою контактних відповідно до сучасних міжнародних рекомендацій;
 
•6. Використання сучасних методик виявлення ЛТІ
 
"Лікування без інфікування" -
під таким гаслом пройшов тренінг "Інфекційний контроль в ЗОЗ, що надають допомогу хворим на туберкульоз" для членів комісій з інфекційного контролю (далі - КІК) обласних протитуберкульозних закладів з 5 областей України, у якому взяли участь і представники КЗ КОР «Київський обласний проти туберкульозний диспансер». Захід відбувся 17-19 вересня 2018 року в м. Київ, тренерами виступали фахівці ДУ «Центр громадського здоров'я МОЗ України» та ГО "Інфекційний контроль в Україні".
 
          Тренінг дав як нові знання з інфекційного контролю (далі - ІК), так і переконання в тому, шо дотримання вимог ІК – запорука у подоланні туберкульозу в Україні. Але чи завжди у нас є умови для дотримання вимог ІК? Про перешкоди у дотриманні вимог ІК та шляхи їх подолання дискутували учасники тренінгу. Основними перешкодами були названі недостатність фінансування заходів з ІК та низька прихильність органів влади до вирішення зазначених питань. Натомість, зі сторони тренерів було зустрічне запитання; «А чи кожен член КІК зробив все можливе у рамках свої функціональних обов’язків для дотримання вимог ІК у закладі?»
 
 
 Мета наради - обговорити основні здобутки на шляху у подоланні туберкульозу, детально проаналізувати перешкоди на цьому шляху та намітити покрокові дії задля наближення до досягнення цілей глобальної стратегії ВООЗ «Покласти кінець туберкульозу».
 
       З основною доповіддю на нараді виступив головний позаштатний фтизіатр ДОЗ КОДА Шурипа В. П., який наголосив на тому, що нарада проводиться напередодні дня боротьби з туберкульозом, який у  2018 році проходитись під гаслом ВООЗ «Єднаймося для подолання туберкульозу» («Unite to End TB»).
 
    У травні 2014 року Всесвітня асамблея охорони здоров’я (м. Женева, Швейцарія) схвалила Глобальну стратегію «Покласти край ТБ» на період 2016-2020 рр., мета якої – подолання існуючих перешкод у боротьбі з ТБ, МРТБ/ і ВІЛ/ТБ, підведенням підсумків реалізації глобального плану «Запинити ТБ». Проект Плану дій, щодо боротьби з ТБ для Європейського регіону на період 2016-2020 рр. (далі – План дій), в якому враховано досвід реалізації заходів у семи напрямках утручань Комплексного плану дій, що застосовуються як до країн з високою, так і низькою захворюваністю ТБ.
 
     План дій узгоджений з політикою Європейського бюро ВООЗ «Здоров’я – 2020», Рамковим планом дій боротьби з ТБ, розробленим Європейським Центром контролю за захворюваннями (ECDC), Планом Європейського бюро ВООЗ щодо елімінації ТБ в країнах Європейського союзу та спрямований на реалізацію перспективного бачення: з епідемією ТБ покінчено, жодна з постраждалих сімей не несе непомірних витрат у зв’язку з ТБ.
 
        Основна мета п’ятирічного Плану дій – профілактика передачі МРТБ/РРТБ за рахунок забезпечення загального доступу до послуг з профілактики, діагностики та лікування ТБ/МРТБ/РРТБ у всіх державах-членах Європейського регіону ВООЗ.
 
    З 2015р. до 2020р. необхідно досягти наступних цілей, адаптованих до Глобальної стратегії «Покласти край ТБ»:
 
1. зниження захворюваності ТБ на 25%;
 
2. зниження смертності від ТБ на 35%;
 
3. показник ефективного лікування хворих на МРТБ на рівні не нижче 75%.
 
А як же область наближається  до зазначених цілей?
 
       В області за 2017 рік відмічається зниження показника захворюваності на туберкульоз на 9,7% в порівнянні з 2016 роком і становить 67,0  на 100 тис. населення (2016 р. – 74,1) (Україна –  51,9).
 
        Але в деяких районах області показники захворюваності значно вищі за обласні, це в Поліському – 156,4 на 100 тис. населення (в районі найменша кількість населення, тому при проведенні розрахунків спрацьовує правило малих цифр),  Іванківському - 110,6, Згурівському - 108,6, Володарському р-ні – 91,5, Фастівському р-ні – 86,7, Макарівському  р-ні – 86,6, Білоцерківському 82,0 на 100 тис. населення.
 
Однак, на фоні зниження загальної захворюваності відмічається збільшення рівня захворюваності  на туберкульоз дітей віком 0-17 років на 14,1%. Захворіло 37 дітей, показник становить 11,3 на 100 тис.  населення відповідного віку (Україна - 11,0),  (у 2016р – 36 дітей, показник - 9,9). Значно вищим цей показник  у  Ставищанському (47,2), Білоцерківському (36,,1), Богуславському (33,7) Макарівському (27,9), Фастівському (25,7), Києво-Святошинському (18,9) районах.
 
         Хвилює і зростання  показників смертності від туберкульозу та ко-інфекції: у 2017 році  (за даними  форма 33-здоров за 2017 р.) спостерігається ріст показника смертності від туберкульозу на 7,4%, відповідно показник становить 8,7 на 100 тис. населення (2016р.- 8,1), але на 16% нижчий ніж в 2015 році (11,7).  Найбільш високі показники смертності від туберкульозу в Поліському (34,7 на 100 тис. населення), Ставищанському (34,7), Фастівському (19,4), Кагарлицькому (17,8), Макарівському (16,2) районах.
 
      За 2017 рік відмічається зростання показника   смертності від ко-інфекції на 9,5%, відповідно показник  становить 6,9 на 100 тис. населення  (2016р. – 6,0).
 
Найбільш високі показники смертності від ко-інфекції  відмічаються в  Поліському (17,4), Володарському (17,1), Васильківському (14,8), Згурівському (12,0) районах, м. Ржищів (13,4), м. Біла Церква (11,8).  
 
     Тож працювати є над чим і лише своєчасна діагностика туберкульозу і його успішне лікування можуть привести нас до намічених цілей.
 
Шурипа В.П. наголосив, шо основним компонентом стратегії ВООЗ у боротьбі з туберкульозом, який підтримується і в Київській області є  своєчасне виявлення та діагностика випадків туберкульозу мікробіологічними методами дослідження гарантованої якості.  І слово передав завідуючій лабораторією з бактеріологічної діагностики туберкульозу ІІІ рівня КЗ КОР «КОПТД» Духлій Т.В., яка зупинилася на досягненнях та проблемних питаннях лабораторної діагностики туберкульозу. Основне досягнення – це розширення молекулярно-генетичних методів дослідження завдяки реалізації Проекту «Challenge TB» («Виклик туберкульозу») у Київській області: для всіх хворих на ТБ, у випадку отримання результату Риф+ у тесті GeneXpert MTB/Rif організовано МГ дослідження – одночасне тестування у GenoType MTBDRplus та GenoType MTBDRsl (ПЛР з детекцією методом гібридизації на стрипах з типоспецифічними зондами (лінійний зонд-аналіз) у лабораторії мікробіології НІФП НАМНУ.
 
   Про роль районних фтизіатрів у своєчасній діагностиці туберкульозу наголосила завідуюча поліклінічним відділенням КЗ КОР «КОПТД» Поліновська Л.В.
 
На  позитивному  впливові  моніторингових візитів на організацію заходів з протидії туберкульозу у районі/місті зупинилася заступник головного лікаря КЗ КОР «КОПТД» Сакальська О.П. У 2017 році було здійснено зазначені візити у 27 районів/міст області. Зустрічі з представниками РДА відбулися  у 13 районах, взято  участь у засіданні 3 коордрад. Це привернуло увагу місцевої влади до вирішення проблемних питань з туберкульозу та спонукало до затвердження районних програм по боротьбі з туберкульозом, виділення коштів на заходи з протидії туберкульозу, у т.ч і соціальну підтримку хворих на туберкульоз. Під час моніторингових візитів відвідано 42 заклади ЦПМСД, охоплено навчанням 205 медпрацівників ЦПМСД, що забезпечило прихильність первинної ланки до своєчасного виявлення хворих на туберкульоз та проведення контрольованого амбулаторного лікування таким хворим.
 
           А районні фтизіатри Яготинського та Баришівського районів Кузьменко Ф. Д. та  Німенко М. В. довели що досягнення амбітних цілей Глобальної стратегії ВООЗ «Покласти край туберкульозу» -  до 2020 року знизити захворюваність туберкульозом на 25%, а смертність від нього на 35% -,– це реальність, адже ефективне лікування чутливого туберкульозу у цих районах відмічається у 90% випадків.
 
         Тож і розійшлися фтизіатри з вірою в те, що їхня старанна праця помножена на підтримку влади і суспільства дасть змогу все-таки покласти край туберкульозу.
 
~~~~~~~~~~~~~~~~~
Особливості ведення хворого на туберкульоз при застосуванні коротких схем лікування та нових протитуберкульозних препаратів  
 
     Так звучала  тема семінару для лікарів-фтизіатрів, який відбувся 14.09.2017 на базі  КЗ КОР «Київський обласний протитуберкульозний диспансер» за підтримки організації РАТН  у рамках реалізації Проекту «Challenge TB» («Виклик туберкульозу») у Київській області.
     Цей семінар був надзвичайно актуальний і цікавий, оскільки вже розпочато лікування хворих на туберкульоз Київської області новими протитуберкульозними препаратами. І хоча таких «щасливчиків»  ще не  так багато, однак є розуміння, що вагомий крок в подоланні туберкульозу вже зроблено. Це підтвердила і менеджер проекту «Challenge TB» Павлова О.В. у своїй доповіді «Про перспективи впровадження короткострокових режимів лікування хворих на ХР ТБ в області, пілотне впровадження нових препаратів: перші досягнення та проблеми».
     Фтизіатри Рокитнянського та Броварського районів поділилися своїми досягненнями в організації контрольованого амбулаторного лікування хворих на туберкульоз: це, насамперед, і тісна співпраця з медпрацівниками первинної ланки та активне їх залучення до контрольованого амбулаторного лікування хворих на туберкульоз; це і тісна співпраця з інститутами громадянського суспільства, які реалізують гранти міжнародних організацій з медико-соціального супроводу хворих на туберкульоз. Є вже і перші паростки застосування сучасних інформаційних технологій для контролю за прийомом ліків хворими на туберкульоз. Більш детально про організацію Відео-ДОТ та амбулаторного лікування хворих в рамках проекту ознайомила присутніх Павлова О.В.
      Є у фтизіатрів і розуміння важливості інтегрованої медичної допомоги хворим на туберкульоз та пацієнт- орієнтованого підходу у її наданні. Тож створення мультидисциплінарних команд є одним із елементів забезпечення якісної меддопомоги та попередження побічних реакцій на протитуберкульозні препарати. Це є і елементом вироблення прихильності до лікування, адже тяжкі побічні реакції на препарати – одна із основних причин відриву від лікування. І знову всі із захопленням слухали Павлову О.В., яка акцентувала увагу на активному нагляді за безпекою використання протитуберкульозних препаратів як важливому компоненті  впровадження нових препаратів та режимів лікування. 
17.08.2017р.  на базі КЗ КОР «КОПТД» відувся семінарнарада лікарів-фтизіатрів області. 
Обговорювалися підсумки протитуберкульозної роботи в області за І півріччя 2017 року та впровадження нових амбулаторних моделей медичної допомоги хворим на туберкульоз, за підтримки організації РАТН у рамках реалізації Проекту «Challenge TB» («Виклик туберкульозу») у Київській області.

Відбулося: - обговорення основні проблемні питання та шляхи їх вирішення в реалізації заходів протидії туберкульозу в області, перспективи подальшого впровадження амбулаторних моделей лікування.
- Впровадження психологічної підтримки хворих на МРТБ на амбулаторному етапі.
- Перші р-ти впровадження нових ПТП.
- Покращення стану ведення реєстру хворих на ТБ.
Хворі на туберкульоз у Київській області мають можливість  вперше в Україні лікуватися новими протитуберкульозними препаратами
      Одним з найтяжчих і підступних викликів туберкульозу на сьогодні є поширення хіміорезистентного туберкульозу, тобто туберкульозу, збудник якого є стійким до протитуберкульозних препаратів. І наша країна є лідером у Східній Європі та Центральній Азії з поширення такого туберкульозу.
      До 30% серед вперше захворілих уже мають такий збудник, а серед тих хто повторно захворів – 60 %, тобто більша половина з них мають ризик не вилікуватися.

 Чому ж така висока розповсюдженість хіміорезистентного туберкульозу? Тому що хворі, які переривають лікування, не виконують рекомендацій лікаря, самі формують цю стійкість. Формуванню стійкості сприяє також і відсутність нових протитуберкульозних препаратів.
    І ось в Україні, а саме у Київській області з’явилася унікальна можливість  для таких хворих: Україна безкоштовно отримає новий препарат бедаквілін для лікування найважчих форм туберкульозу у рамках проекту USAID «Challenge TB» (Виклик туберкульозу). Безоплатні поставки здійснюються у  країни із найвищим рівнем захворюваності на мультирезистентний туберкульоз. Однак, необхідно наголосити, що унікальна можливість може реалізуватися лише для тих хворих, хто має високу прихильність до лікування: ліки необхідно приймати щоденно, контрольовано.
       Перші хворі будуть розпочинати лікування у Державній установі «Національний інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського Національної Академії медичних наук України» протягом перших шести місяців (термін, на який призначається препарат бедаквілін), адже препарат буде надходити саме у цей заклад.
         Потім лікування буде продовжено амбулаторно  по місцю проживання хворого.  
         Перед початком лікування хворий має пройти відповідні обстеження.
      Ще раз необхідно наголосити не лише на можливості лікуватися із  застосуванням нового протитуберкульозного препарату, а й на високій відповідальності хворого за дотриманням режиму лікування: адже із порушенням режиму лікування формуватиметься стійкість збудника туберкульозу і до цього препарату і втратиться надія у багатьох на вилікування.
      15 червня 2017 року відбулися урочисті збори на честь Дня медичного працівника. 
      Співробітників диспансеру вітали керівництво закладу та представники Боярської міської адміністрації, які здійснили вручення Почесних грамот співробітникам КЗ КОР "КОПД" на честь свята, і висловили медичному колективу диспансеру вітання та подяку.
Фахівці КЗ КОР «Київський обласний протитуберкульозний диспансер» взяли участь у розширеному  засіданні   Миронівської районної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу
 
           Питання протидії туберкульозу залишається одним з пріоритетних напрямків державної політики у сфері охорони здоров’я і соціального розвитку.  Україна і надалі залишається країною з високим рівнем поширення ВІЛ-інфекції та однією з п’яти країн з найвищим рівнем захворюваності на мультирезистентний туберкульоз у Східній Європі та Центральній Азії. Незважаючи на наявність значного досвіду у впровадженні найкращих міжнародних підходів і послуг у рамках протидії епідеміям туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, результати аналізу ситуації свідчать про наявність недоліків у відповідній сфері.
           З огляду на зазначене існує необхідність перегляду та зміни підходів до організації, планування і фінансування заходів з протидії  туберкульозу відповідно до нових глобальних стратегій та керівних документів Всесвітньої організації охорони здоров’я та Об’єднаної програми ООН з ВІЛ/СНІДу, широке залучення громадськості  до реалізації зазначених заходів, подолання стигми та дискримінації стосовно хворих на туберкульоз.  Саме про це йшлося 24.05.2017  на розширеному  засіданні   Миронівської районної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу (далі - коордрада), яке відкрила заступник голови Миронівської РДА з гуманітарних питань, голова коордради  Вершута О.В. На засіданні були присутні як члени коордради, так і голови сільських рад району, адже саме органи місцевого самоврядування забезпечують виконання заходів соціального захисту хворих на туберкульоз.
          З доповіддю щодо викликів туберкульозу у Київській області (у тому числі і Миронівському районі) та шляхів їх подолання виступив головний позаштатний фтизіатр ДОЗ КОДА Шурипа В.П., який наголосив на  надзвичайно важливій ролі громад, місцевих органів виконавчої  влади у боротьбі із туберкульозом, на важливості фінансування заходів з протидії туберкульозу та закликав до спільної боротьби з цим захворюванням.
       Заступник головного лікаря КЗ КОР «КОПТД» з гуманітарних питань  Сакальська О.П. зупинилася на необхідності розширення амбулаторних моделей лікування хворих на туберкульоз та ролі соціального замовлення у забезпеченні надання якісних послуг хворим на туберкульоз. Соціальна складова епідемії має переваги над медичною: саме заходи із забезпечення соціального захисту та загального охоплення медико-санітарними послугами дозволять нам надати епідемії зворотного руху. Тож комплексність у боротьбі з туберкульозом є рушійною силою у подоланні цього захворювання.
       Головний лікар КЗ «Миронівський районний ЦПМСД» Кондратенко В.І. наголосив на ролі громад в організації профілактичних заходів щодо туберкульозу, ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних хвороб.
Голови сільських рад жваво обговорювали підняті на засіданні питання та шукали шляхи їх кращого вирішення.  
           Лейтмотивом засідання став заклик до об’єднання зусиль задля подолання туберкульозу та досягнення до 2021 року амбітних цілей сталого розвитку:
  • зниження рівня захворюваності на туберкульоз на 25 відсотків;
  • зниження смертності від туберкульозу на 35 відсотків;
  • підвищення показника  успішності лікування хворих на        
  • мультирезистентний туберкульоз як мінімум до 75 відсотків.
 
А до 2030 року:
  • зменшення захворюваності на туберкульоз на 80%;
  • зменшення смертності від туберкульозу на 90%;
  • нуль  витрат сім'ї, пов'язаних з туберкульозом.
  
 
Довідково: Миронівська районна рада з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу утворена розпорядженням Миронівської РДА від 15.05.2017 № 219. Цим же розпорядженням затверджено склад ради та її положення.
 
 
 
Тренінг по впровадженню нових протитуберкульозних препаратів
                 24 - 28 квітня 2017 року в Ризі (Латвія) відбувся тренінг «Курс по впровадженню нових препаратів і препаратів з новим призначенням в лікуванні мультирезистентного туберкульозу та туберкульозу з розширеною резистентністю». Тренінг відбувся за технічної підтримки міжнародної організації PATH в Україні.
Участь в заході взяли  не лише фахівці Центру громадського здоров'я МОЗ України: лікарі-фтизіатри,  також регіональні спеціалісти з Миколаївської, Харківської та Київської областей,  а саме фахівці Київського обласного протитуберкульозного диспансеру, Білоцерківського протитуберкульозного диспансеру, Київської обласної туберкульозної лікарні №2, а також інші фахівці з країн Європейського регіону ВООЗ.
          Під час тренінгу піднімалися питання туберкульозу та туберкульозу з лікарською стійкістю, як загалом у світі та конкретно в Європейському регіоні, політика ВООЗ та керівництво по впровадженню і використанню нових ліків, алгоритми лабораторної діагностики та моніторингу лікування туберкульозу легень і туберкульозу легень з лікарською стійкістю, застосовуючи сучасні швидкі молекулярних методи, новий підхід до класифікації протитуберкульозних препаратів, нові ПТП і препарати з новим призначенням в лікуванні стійких форм туберкульозу.
          Крім того, в рамках навчання, учасники відвідали відділення мультирезистентного туберкульозу легень у м. Рига, Ризьке амбулаторне відділення, а також здійснили візит до сімейного лікаря з питань здійснення контрольованого лікування туберкульозу.
          Таким чином, учасники тренінгу не лише отримали якісну інформацію від фахівців високого рівня, але і безпосередньо перейняли практичний досвід Латвійських протитуберкульозних служб.
(за матерілами сайту: http://phc.org.ua)
Новинар УЦКС - це корпоративне видання ДУ "Український центр контролю за соцхворобами МОЗ України", яке містить інформацію про основні події місяця за участі фахівців Центру в Україні та світі, а також цікаві дані з питань протидії ВІЛ/СНІДу, туберкульозу та інших соціально небезпечних захворювань.
Новинар ЦГЗ МОЗ України №8 (16). Грудень 2016 - завантажити
Новинар ЦГЗ МОЗ України №7 (15). Жовтень - листопад 2016 - завантажити
Новинар УЦКС №6 (14). Вересень 2016- завантажити
Новинар УЦКС Червень 2016- завантажити
Новинар УЦКС №5 (13). Травень 2016завантажити
Новинар УЦКС №4 (12). Квітень 2016- завантажити
Новинар УЦКС №3 (11). Березень 2016- завантажити
Новинар УЦКС №2 (10). Лютий 2016- завантажити
Новинар УЦКС №1 (9). Січень 2016- завантажити04 листопада 2016 року, у 85-му випуску Офіційного вісника України було опубліковано Наказ Міністерства охорони здоров'я України від 28 липня 2016 року № 786 «Про затвердження Положення про систему управління якістю досліджень в лабораторіях, що здійснюють  мікробіологічну діагностику туберкульозу», з текстом наказу можна ознайомитись на сайті Верховної ради України, за посиланням  http:// http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z1311-16.
Зазначений  наказ забезпечить на законодавчому рівні впровадження системи управління якістю досліджень в мікробіологічних лабораторіях з діагностики туберкульозу, що є ключовим аспектом якісної і своєчасної діагностики туберкульозу в Україні.
ДУ «Центр громадського здоров`я Міністерства охорони здоров’я України» щиро дякує за плідну співпрацю керівнику Центральної референс-лабораторії МОЗ України та всім партнерам, які брали участь у розробці наказу.
             У рамках пілотного проекту з впровадження нових протитуберкульозних препаратів та скорочених схем лікування  хворих на мультирезистентний туберкульоз Київської області у вересні 2016 року на базі КЗ КОР «Київський обласний протитуберкульозний диспансер» будуть проведені одноденні семінари для лікарів-фтизіатрів за наступною тематикою:

1. «Ведення випадку МР ТБ: нові рекомендації ВООЗ» 15.09.16 р.
2. «Якість ведення реєстру хворих ТБ» 22.09.16 р.(для користувачів реєстру).
3. «Інфекційний контроль ТБ» 29.09.16 р.
             Отримати довідкову інформацію щодо проведення тренінгів можна за телефоном (04598) 36-739 Сакальська Ольга Петрівна - Заступник головного лікаря з диспансерної роботи.


Фахівці КЗ КОР «Київський обласний протитуберкульозний диспансер» здійснюють моніторингові наставницькі візити до закладів первинної та вторинної ланок надання меддопомоги з питань протидії туберкульозу на відповідній території

             Відповідно до наказу Департаменту охорони здоров’я КОДА від 18.04.2016р № 310-АД «Про посилення заходів з протидії туберкульозу у Київській області» та плану організаційних заходів на серпень 2016 року 18.08.2016 фахівцями КЗ КОР «Київський обласний протитуберкульозний диспансер» здійснено моніторинговий візит  до закладів охорони здоров’я Миронівського району та проведено навчання серед медпрацівників первинної та вторинної ланок надання меддопомоги з питань ранньої діагностики туберкульозу  та амбулаторного контрольованого лікування хворих на туберкульоз.
            На сьогодні первинна ланка активно залучається до контрольованого лікування хворих на туберкульоз, однак відсутність соціальної підтримки хворих на туберкульоз  та матеріального заохочення за якість та обсягти виконаної роботи з надання послуг хворим на туберкульоз працівникам ЦПМСД не сприяють ефективності даного процесу.
          Під час моніторингового візиту відбулася  робоча зустріч із заступником голови Миронівської РДА Ждановим К.В., де обговорені актуальні питання протидії туберкульозу у Миронівському районі. Керівництво РДА готове розглядати питання протидії туберкульозу на засіданнях Координаційної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, виділяти кошти для соціальної підтримки та супроводу хворих на туберкульоз, необхідна лише ініціатива керівництва ЦРЛ.
Семінари для фтизіатрів Київської області
               У рамках пілотного проекту з впровадження нових протитуберкульозних препаратів та скорочених схем лікування  хворих на мультирезистентний туберкульоз Київської області у вересні 2016 року на базі КЗ КОР «Київський обласний протитуберкульозний диспансер» будуть проведені одноденні семінари для лікарів-фтизіатрів за наступною тематикою:

1. «Ведення випадку МР ТБ: нові рекомендації ВООЗ» 15.09.16 р.
2. «Якість  ведення реєстру хворих ТБ» 22.09.16 р.(для користувачів реєстру).
3. «Інфекційний контроль ТБ» 29.09.16 р.
                Кількість учасників 1 та 3 семінарів для всіх лікарів-фтизіатрів, а семінар  якості  ведення реєстру хворих ТБ - тільки для користувачів реєстру.
                Всі витрати на відрядження та харчування учасників семінарів відносяться за рахунок Міжнародної неурядової організації «Програма  оптимальних технологій в охороні здоров’я» (РАТН), яка реалізує зазначений проект у Київській області. 

Фахівці КЗ КОР «Київський обласний протитуберкульозний диспансер» 
проводять тренінгові навчання
серед  медпрацівників первинної та вторинної ланок надання меддопомоги з питань ранньої діагностики туберкульозу  та амбулаторного контрольованого лікування хворих на туберкульоз
 Відповідно до наказу Департаменту охорони здоров’я КОДА від 18.04.2016 № 310-АД «Про посилення заходів з протидії туберкульозу у Київській області» в районах області проводяться  тренінгові навчання серед  медпрацівників первинної та вторинної ланок надання меддопомоги з питань ранньої діагностики туберкульозу  та амбулаторного контрольованого лікування хворих на туберкульоз. У Фастівському районі таке заняття відбулося 16.08.2016р. На занятті були присутні 30 медпрацівників.
Під час проведення тренінгового заняття були обговорені шляхи  покращення надання послуг хворим на туберкульоз на амбулаторному етапі лікування. Реформування системи надання протитуберкульозної допомоги шляхом її інтеграції до закладів охорони здоров’я первинного та вторинного рівня є одним із основних завдань діючої Загальнодержавної цільової програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2012-2016 роки. Сучасний міжнародний досвід боротьби з епідемією туберкульозу вважає  найбільш ефективним створення сталої системи спрощеного доступу хворих на туберкульоз до медичного обслуговування на амбулаторному етапі. Організація цієї роботи потребує широкого залучення закладів первинної медико-санітарної допомоги, загально-лікарняної мережі, неурядових організацій.
Основною метою амбулаторної моделі ведення хворих на туберкульоз є запобігання формування та розповсюдження лікарської стійкості мікобактерії туберкульозу за рахунок зниження ризику внутрішньолікарняного зараження і посилення контролю за прийомом протитуберкульозних препаратів. Істотною перевагою амбулаторної моделі є максимальне наближення медичної допомоги до місця проживання хворого. В результаті цього значною мірою мінімізуються несприятливі соціальні і матеріальні збитки від туберкульозу для вразливих верств населення.
Основні перепони у забезпеченні якісної медичної допомоги хворим на туберкульоз на амбулаторному етапі лікування, на думку медпрацівників ЦПМСД – відсутність надбавок за обсяг та якість виконаної роботи медичним працівникам закладів охорони здоров’я, що надають первинну медичну допомогу, за зазначені послуги.
Працівники ЦПМСД недостатньо залучаються до здійснення контрольованого лікування хворим на туберкульоз.
Рівень знань медпрацівників з питань діагностики та лікування туберкульозу задовільний.
Новий онлайн-ресурс про туберкульоз в Україні та світі
В лютому 2016 року розпочав роботу спеціалізований онлайн-ресурс для професіоналів та широкого загалу про туберкульоз в Україні та світі http://tb.ucdc.gov.ua . Це перший масштабний вітчизняний ресурс про туберкульоз, що поєднує можливість інтерактивного навчання, велику бібліотеку ресурсів і цікаві можливості для он-лайн спілкування фахівців-практиків. Створення цього веб-сайту стало можливим завдяки підтримці Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданій в рамках Проекту USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні», у партнерстві з Державною установою «Український центр контролю за соціально небезпечними захворюваннями МОЗ України».

Сайт містить багато інформації щодо нормативного регулювання, лікування та профілактики туберкульозу і стане незамінним ресурсом знань для профільної аудиторії – лікарів, працівників системи охорони здоров’я та представників державних та громадських організацій, які здійснюють активність у протидії туберкульозу в Україні. Реєстрація на сайті дозволить фахівцям отримати доступ до колективних знань спільноти практиків, де проводитимуться медичні онлайн-консультації, дискусії та обговорення клінічних випадків.
Крім того, на сайті викладені численні тренінги, вебінари, тести для самоперевірки, після проходження яких у користувачів є можливість отримати електронний сертифікат із підтвердженням рівня знань. У розділі «Бібліотека» у текстовому та мультимедійному форматі розміщені останні українські та зарубіжні публікації про туберкульоз із можливістю пошуку за напрямком, типом документу і назвою, а також нормативно-правова база, керівні документи, дослідження і звіти з питань протидії туберкульозу національного та світового значення. У розділах «Анонси подій» та «Новини» розміщена актуальна інформація про основні події та заходи, які відбуваються в Україні та світі задля подолання епідемії туберкульозу.
Онлайн-ресурс буде цікавий і для непрофільної аудиторії: пацієнтів, загального населення та медіа, оскільки в окремому розділі «Популярно про туберкульоз» можна ознайомитись із цікавою інформацією про туберкульоз, переглянути освітні матеріали, а також отримати онлайн-консультацію від національних експертів у протидії туберкульозу.
Наразі сайт працює у тестовому режимі. Інформація буде постійно доповнюватись і оновлюватися, незабаром зявляться нові можливості для професійного удосконалення поглиблення знань та розвитку медичної спільноти України у відповідності до найсучасніших світових практик у протидії туберкульозу.
(За матеріалами сайту http://tb.ucdc.gov.ua)
Шоста національна науково-практична конференція з моніторингу та оцінки
Місце
м. Львів
Дата і час
2-4 грудня 2015 року
Доповідачі
Фахівці, які працюють у сфері моніторингу та оцінки в установах, закладах, організаціях державного та неурядового секторів
Організатори
ДУ "Український центр контролю за соцхворобами МОЗ України"


В Україні, з 2006 р. було проведено вже 5 національних науково-практичних конференції, присвячені різним питанням розбудови системи моніторингу та оцінки. Це єдиний в країні форум спеціалістів із досліджень та звітності щодо програм протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, який має надзвичайне значення для розвитку інституалізації системи моніторингу та оцінки, ефективного використання даних для стратегічного планування у сфері ВІЛ/СНІДу.
Метою Шостої національної науково-практичної конференція з МіО, що відбудеться 7-9 грудня 2015 р. у м. Львів, є забезпечення сталості досягнутих результатів, висвітлення кращих практик та посилення міжсекторальної співпраці у сфері моніторингу та оцінки заходів протидії епідемії ВІЛ-інфекції в Україні.
Завдання конференції:
•      Посилити регіональні та відомчі системи моніторингу і оцінки, що забезпечують отримання інформації для прийняття управлінських рішень у сфері ВІЛ/СНІДу органами державної влади, місцевого самоврядування, окремими міністерствами, відомствами і організаціями.
•      Оцінити сфери відповідальності та функції щодо моніторингу і оцінки усіх ключових партнерів, які відповідають за реалізацію розбудови єдиної системи моніторингу та оцінки ефективності відповіді на епідемію ВІЛ-інфекції.
•      Сформувати єдине бачення щодо основних пріоритетів та консолідованих дій для забезпечення сталості та ефективності єдиної системи моніторингу і оцінки ефективності заходів, спрямованих на запобігання поширення епідемії ВІЛ-інфекції.
•      Посилити роль державного сектору у сфері моніторингу та оцінки протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на різних організаційних рівнях.
У Конференції візьмуть участь фахівці, які працюють у сфері моніторингу та оцінки в установах, закладах, організаціях державного та неурядового секторів. Планується запросити до участі у Конференції спеціалістів WHO, EWHO, ECDC та іншіх міжнародних партнерів. Загальна кількість учасників – 200 осіб.
Конференція проходитиме у форматі пленарних та секційних засідань, «круглих столів», панельних сесій тощо. Програма Конференції буде сформована організаційним комітетом.
(за матеріалами сайту http://ucdc.gov.ua/events/show/shosta-nacionalna-naukovo-praktichna-konferenciya-z-monitoringu-ta-ocinki)
Керівництво КЗ КОР «Київський обласний
протитуберкульозний диспансер» ініціює проведення засідань координаційних рад з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДУ при міських радах та районних державних адміністраціях  та бере в цих засіданнях активну участь
      
       
     У чому важливість таких засідань? Сьогодні питання боротьби з туберкульозом є питанням національної безпеки країни. На тлі стабілізації епідемічної ситуації з туберкульозу значне занепокоєння викликає зростання кількості хворих на так званий  хіміорезистентний туберкульоз, збудник якого стійкий до основних протитуберкульозних препаратів, та зростання захворюваності і смертності на поєднані захворювання – туберкульоз та ВІЛ-інфекція/СНІД.
       Cоціальна складова у боротьбі з туберкульозом має пріоритетне значення, а комплексність у боротьбі з туберкульозом – запорука успіху.
Координація діяльності та сприяння співробітництву зацікавлених сторін щодо протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу – є основними завданням координаційної ради  з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДУ (далі - коордрада). Саме коордрада має вносити на розгляд голови райдержадміністрації/міськради пропозиції стосовно визначення пріоритетів та забезпечення реалізації державної політики, програм та заходів щодо профілактики туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, лікування, догляду та підтримки хворих на туберкульоз, ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД людей на засадах дотримання прав людини та гендерної рівності.
        Актуальним є питання координації дій і у напрямку  своєчасної  профілактики, діагностику туберкульозу та  надання якісної інтегрованої медичної допомоги хворим на туберкульоз серед внутрішньо переміщених осіб. Необхідно зосередити зусилля задля максимального залучення  внутрішньо переміщених осіб до медичних оглядів, у тому числі і на туберкульоз. Процес переміщення є стресовою ситуацією для організму людини, що знижує захисні сили організму та сприяє розвитку захворювань, насамперед туберкульозу.
    Приємним на  сьогодні є прихильність представників місцевих громад до проблем боротьби з туберкульозом. Так, на засіданні Ірпінської координаційної ради з питань протидії туберкульозу, ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням, яке відбулося 08.09.2015р., заступник міського голови Михальченко Л.Я. запевнила про готовність міської ради всіляко сприяти організації належного контрольованого лікування хворим на туберкульоз на амбулаторному етапі. Це може бути підтримка, насамперед фінансова, щодо:

-  впровадженням нових  моделей надання амбулаторних послуг хворим на туберкульоз (за участю медпрацівників ПМСД, денного стаціонару, пересувної медамбулаторії, соціального працівника та інше);
-  запровадження соціального замовлення на надання послуг хворим на туберкульоз за рахунок коштів місцевого бюджету із залученням медичних, соціальних працівників та представників інститутів громадянського суспільства (визначається постановою Кабінету Міністрів України  від 29.04.2013 № 324);
-  забезпечення соціального супроводу хворих на туберкульоз, як обов’язкового компоненту  при наданні послуг на  амбулаторному етапі лікування (доплата медичним працівникам, а пацієнтам: продуктові пайки, адресна допомога та інш.) з метою вироблення прихильності до лікування.
      Але запорукою реалізації цих заходів є ініціатива та наполеглива праця медичних працівників. Тож лише спільними зусиллями ми зможемо надати епідемії туберкульозу зворотної ходи та захистити себе і близьких від цієї тяжкої хвороби.
Назад к содержимому